دنیای خلاقیت
 
درست کردن طلق روسری

طلق روسری را خودمان درست كنیم

طلق را می‌شود از بعضی از فروشگاه‌های حجاب (خصوصا در قم) تهیه كرد. در عین حال، خودتان هم می‌توانید آن را درست كنید؛ كاری كه ما پیش از اینكه طلق‌ی در ایران بیابیم می‌كردیم.

برای این كار از عكس‌های رادیولوژی استفاده كنید. احتمالا همه چند ورق عكس رادیولوژی توی منزل‌شان هست و اگر نبود حتما در منزل پدربزرگ و مادربزرگ‌تان یكی دو ورقش پیدا می‌شود.

عكس‌های رادیولوژی ضخامت لازم را برای این كار دارند، تنها یك عیب دارند كه آن هم وجود مواد شیمیایی روی آن است كه طبعا برای پوست و مو مفید نیست. البته رفع این عیب هم زیاد كار سختی نیست. كافی است یك ورقه از عكس‌های رادیولوژی را توی تشتی از آب و سفیدكننده بگذارید تا كم‌كم تبدیل به یك ورقهٔ شفاف شود. (با عكس‌های MRI خودتان را خسته نكنید، سفیدكننده هیچ اثری روی‌شان ندارد!)


یكی از ترفندهای روسری پوشیدن

بعد، از آن یك ذوزنقه در ابعاد تقریبی 32 سانت در بیاورید. یعنی ذوزنقه‌ای كه ضلع بزرگ‌ترش 32 سانتی‌متر باشد، ضلع كوچك‌ترش حدود 28 سانتی‌متر و ضخامتش حدود 6 و نیم سانتی‌متر. سعی كنید ضلع بزرگ‌تر را منطبق كنید بر لبهٔ ورقهٔ رادیولوژی؛ چون این قسمت از طلق بیشترین تماس را با روسری یا مقنعه دارد و اگر خوب قیچی نخورد، هم ممكن است نتیجهٔ دلخواه را به‌تان ندهد هم احتمال اینكه صیقلی نبودنش روسری را نخ‌كش كند هست.

بعد كه ذوزنقه را درآوردید، چهار گوشهٔ آن را گرد كنید كه تیزی آن به روسری گیر نكند. به همین راحتی حالا شما هم یك طلق ِ آمادهٔ استفاده دارید.

یكی از ترفندهای روسری پوشیدن

چطور از طلق در روسری و مقنعه استفاده كنیم؟


برای استفاده از آن، آن را بین دو لایهٔ روسری قرار بدهید و بعد روسری را سر كنید. یا می‌توانید ابتدا روسری یا مقنعه را سرتان كنید و بعد طلق را بین دو لایهٔ آن قرار دهید و با نوك انگشتان‌تان آن را به جای خودش هدایت كنید. فقط دقت كنید كه ضلع بزرگ‌تر آن باید به طرف لبهٔ تاخوردهٔ روسری باشد.
یكی از ترفندهای روسری پوشیدن
یك طلق در این ابعاد، تقریبا اندازهٔ استاندارد است، ولی اگر احساس كردید كه طلق، زیادی بلند است و مانع از این می‌شود كه گوشه‌های روسری‌تان را تو بزنید، می‌توانید به موازات دو ضلع كوچك آن، یكی دو سانت كوتاه‌ترش كنید. و برعكس، اگر احساس می‌كنید كه اندازهٔ طلق برای صورت شما كوتاه است، یك طلق دیگر با طول بیشتر ببرید و استفاده كنید.یكی از ترفندهای روسری پوشیدن

چه كار كنیم كه طلق توی نور برق نزند؟

گاهی طلق‌ها توی نور برق می‌زنند و ممكن است شما این را دوست نداشته باشید. خصوصا اگر جنس روسری‌تان نازك باشد. برای رفع این مشكل طلق‌هایی ساخته‌اند كه یك لایهٔ پارچه‌ای روی آن كشیده شده است كه هم مانع از انعكاس نور می‌شود و هم از سُر خوردن و جابجایی آن جلوگیری می‌كند. حتی این نوع از طلق را هم در منزل می‌شود تهیه كرد.

یك مقدار لایی‌چسب مشكی با طولی مساوی طول طلقی كه برش زده‌اید و عرضی دو برابر آن، تهیه كنید. (می‌شود تقریبا 32 در 13سانتی‌متر). بعد طلق را طوری روی آن بگذارید كه ضلع بزرگ‌ترش بیفتد درست وسط لایی‌چسب. (حواستان باشد كه یك طرف لایی‌چسب، چسب دارد و طرف دیگرش ساده است. طلق را روی طرفی كه چسب دارد بگذارید.)

بعد لبهٔ دیگر لایی‌چسب را روی طلق برگردانید و برای احتیاط یك تكه پارچهٔ نازك روی آن بیندازید كه اتو مستقیما با طلق و لایی‌چسب تماس نداشته باشد. حالا اتوی داغ را روی آن بگذارید تا چسب ِ لایی‌چسب به طلق بچسبد. دقت كنید كه حرارتِ زیاد به طلق ندهید، پلاستیك است و آب می‌شود!

بعد كه مطمئن شدید لایی‌چسب خوب به طلق چسبیده است، با قیچی گوشه‌های اضافی آن را ببرید. حالا طلق آمادهٔ استفاده است. دیگر نه لیز می‌خورد و نه انعكاس نور دارد.

می‌توانید یك طلق سفید هم، درست مثل همین طلق مشكی، با لایی‌چسب سفید درست كنید برای استفاده در روسری‌هایی كه رنگ روشن دارند.

فقط اگر استفاده از طلق در ابتدای كار، برای‌تان مشكل به نظر می‌رسد، نگران نباشد؛ خیلی زود برای‌تان عادی می‌شود.
طبقه بندی: ❤درست کردنی ها❤، ❤کار با کاغذ و اینجور چیزا❤، ❤ایده بگیر،به کار ببند❤، ❤دخترونه ها❤،♥ نوشته شده در چهارشنبه 20 مرداد 1395 ساعت ساعت 21 و 19 دقیقه و 19 ثانیه توسط мαhłα : نظرات() 
 
 
 
 
[قالب وبلاگ : بیاتو اسکین] [Weblog Themes By : Bia2skin.ir]